Δευτερόλεπτα

powered by Agones.gr (live scores)

Τετάρτη 17 Μαρτίου 2010

Η Ιντερ πέταξε στους 8 με προταγωνιστή τον Ετο΄

Με γκολ του Καμερουνέζου η Ιντερ άλωσε το Στάμφορντ Μπρίτζ(0-1) και προκρήθηκε στα προημιτελικά
Οι Ιταλοί επικράτησαν με 1-0 μέσα στο Λονδίνο της ομάδας του Αντσελότι που εμφανίστηκε κατώτερη απο την ομαδα του Ζοσέ Μουρίνιο. Ο Ετό πέτυχε το «χρυσό» γκολ των «νερατζούρι» στο 78’, χάνουν το επόμενο ματς οι Λούσιο και Μότα που δέχτηκαν κάρτες, αποβλήθηκε στο 87’ ο Ντρογκμπά για χτυπημα εκτός φάσης.
Με την υπόθεση «πρόκριση» να κρέμεται από μια κλωστή μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη. Εκεί η Τσέλσι ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά άλλα είχε μια και μοναδική ευκαιρία σε ενα σουτ του Μαλουντά.Απο εκεί και πέρα οι Μιλανέζοι εξουδετέρωσαν πλήρως τα «όπλα» των γηπεδούχων στην επανάληψη και ήταν ξανά εκείνοι που έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό, έχοντας και τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να πετύχουν πρώτοι γκολ.Τελικά το γκόλ είρθε στο 78΄ λεπτό απο τον Σάμουελ Ετό ο οποιος πλάσαρε με εξωτερικό φάλτσο τον Τέρνμπουλ και διαμόρφωσε το 0-1.Πιστέυω οτι η Ιντερ φάνηκε και στα 2 παιχνίδια πιο ομάδα απο τους Λονδρέζους και δίκαια κατάφεραν να περάσουν στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λίγκ.