Δευτερόλεπτα

powered by Agones.gr (live scores)

Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΥΧΗ...ΔΥΟ ΟΜΩΣ?

Ας πάμε μια βδομάδα πίσω όταν ο Παναθηναικός υποδεχόταν την Ρόμα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ...Η ελληνική ομάδα βρίσκεται 2 φορές πίσω στο σκορ μα δεν τα παρατάει.Η μεγάλη ώθηση απο τον κόσμο και η υποδειγματική θέληση των παικτών βρίσκει ανταπόκριση.Ο Παναθηναικός δεν φέρνει μόνο το παιχνίδι στα ίσα(2-2) αλλά κάνει την ολοκληρωτική ανατροπή στο 89' με γκολ του J.Cisse.
    Την επόμενη μέρα πολλοί μιλούν για έναν θρίαμβο, πολλοί μιλούν για ένα συναρπαστικό παιχνίδι,για ένα απλό προβάδισμα, άλλοι πάλι μιλούν για τύχη μιας θεωρητικά μικρότερης ομάδας να επικρατήσει εναντίον μιας μεγαλύτερης.
    Μια βδομάδα αργότερα ο Παναθηναικός ταξιδεύει για την Ρώμη εκεί που καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ρόμα.Έχοντας ως πλεονέκτημα το 3-2 της Αθήνας,η λογική λέει πως θα παραταχθεί αμυντικά επιδιώκοντας το μηδέν στην άμυνα.(η αντιμετώπιση μιας θεωριτικά μικρότερης ομάδας απέναντι σε μια μεγαλύτερη)Όμως στο 11' λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναικός δέχεται γκολ απο στημένο και μένει πίσω στο σκορ απο νώρίς.Στο τελευταίο εφτάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου το τριφύλλι πετυχαίνει 3 γκολ,γυρίζει το ματς και παγώνει την Ρώμη.Έτσι άπλα για έναν παναθηναικό που είχε σχέδιο β' και μπόρεσε να το υλοποιήσει.
    Μετά από όλα αυτά φτάνω σε αυτό που λέει ο τίτλος του άρθρου,στο ποδόσφαιρο ο παράγοντας τύχη μπορέι να παίζει σημαντικό ρόλο, όμως οι μεγάλες ομάδες δεν στηρίζονται σε αυτόν τον παράγοντα,βάζουν την μπάλα ''κάτω'' και αποδυκνείουν τι αξίζουν.Αυτό ακριβώς έκανε χτες ο panathinaikos...