Δευτερόλεπτα

powered by Agones.gr (live scores)

Δευτέρα 22 Μαρτίου 2010

Eργοτέλης-Ηρακλής 1-3

Τη νίκη που εκτός απροόπτου του δίνει και τη σωτηρία πέτυχε ο Ηρακλής μέσα στο... άδειο "Παγκρήτιο" επί του Εργοτέλη, με το εμφατικό 1-3. Αντίθετα, οι Κρητικοί μπήκαν για τα καλά σε περιπέτειες, καθώς βρίσκoνται πλέον μόλις δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.Ο "χορός" των ευκαιριών για τους Κρητικούς άνοιξε στο 9’ με τον Ρομάνο, με το μακρινό σουτ που επιχείρησε να περνά άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, όμως, ο ίδιος παίκτης έκανε την σέντρα προς την περιοχή του Φερνάντεζ και ο Σέρχιο Λεάλ με ένα πανέμορφο γυριστό άνοιξε το σκορ για τον Εργοτέλη.Στη συνέχεια, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου απώλεσε δύο καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της, αρχικά με τον Λεάλ στο 25’ και τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπούντιμιρ. Αμφότεροι βρίσκονταν σε πολύ πλεονεκτική θέση, όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε άουτ.Το ρολόι έδειχνε το 38ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντάιγκο Κομπαγιάσι εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ρουμπάκη, καταλήγοντας στα δίχτυα του συμπαίκτη του, Δασκαλάκη.Το... ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τον Εργοτέλη συνεχίστηκε και στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, όμως Χίμπλινγκερ και Λεάλ δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντεζ.Εν αντιθέσει με τους «κιτρινόμαυρους», οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί και έτσι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ στο 65’, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Γιάκομπ, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο "πλεκτό".Ο Εργοτέλης αντέδρασε όπως ήταν φυσικό, όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του "γηραιού".Και κάπως έτσι φτάσαμε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Παπαζαχαρίας πήρε την κεφαλιά μετά το φάουλ του Μάρα, γράφοντας το τελικό σκορ της συνάντησης με 1-3.Οι συνθέσεις των ομάδων: